Forside Lørdag 4 februar 2012
Forside
Nyheder
Dit dagblad
Dagen i dag
Anmeldelser
Kontakt os
Læs avisen her!
Læs dagens avis
Læs også:
Lokalavisen Nordsjælland

Du er her: Musik-anmeldelser

Hvorfor?

»Y not«.

Af Niels Berg ,den 14. februar 2010
MUSIK: At Ringo var The Beatles’ pendant til Linie 3’s Anders Bircow er der sikkert mange, der vil mene, men som trommeslager var Starr undervurderet og der findes folk, endda ikke så få, der beundrer hans stil, mens endnu flere blot undrer sig.

Nu beholder man ikke trommestolen i verdens største poporkester i op mod 10 år uden at kunne noget som helst, og siden The Beatles opløste sig selv har Ringo plejet en solokarriere med ganske mange hits undervejs og enkelte af pladerne er tilmed blevet rost af kritikerkorpset.

Kunstnerisk virker han dog parentetisk, småkedelig omend sympatisk, men han er stadig aktiv ,og den seneste plade fra ex-beatlens hånd handler på mange måder om hans opvækst i Liverpool og tiden med George, John og Paul op gennem tresserne.

For Liverpool og The Beatles er emner, der ikke kan udtømmes, hvilket Ringo har indset og teksterne på de 10 numre, »Y not« rummer er da også i den grad nostalgiske og skal vi sige retro.

Pladen byder på pæn popmusik. Den er velproduceret og Ringo synger for med sin0 genkendelige men udtryks- og til dels klangløse vokal.

Musikerne tæller gamle venner, som alle er drevne lejesvende fra alverdens studier.

Blandt dem er notabiliteter som Don Was, Dave Stewart, Edgar Winter og Joe Walsh og ikke overraskende giver Paul McCartney også en hånd med på bas her og der.

Starr har skrevet flere af numrene sammen med førnævnte Stewart, og den tidligere Eurythmics-halvdel kan som bekendt noget med melodier.

Derfor er der faktisk flere gode melodisk besnærende indslag på »Y not«, som for eksempel »Time«, der klinger og swinger herligt langt hen ad vejen. Til gengæld er »Can’t Do It Wrong« hverken fugl eller fisk og af samme årsag ulideligt langt.

Overordnet er dette en blandet pose slik. Der er ikke meget nyt under solen - »Y not« er uanstødelig, behagelig på mange måder, men aldrig rigtigt spændende eller ophidsende.

En plade man til enhver tid ville forvente fra en artist som Ringo Starr. Så harmløs at man næsten må spørge sig selv: »Y«?
@BRØD-SIGNATUR:


RINGO STARR: Y Not

Din kommentar |


Kommentar
Skriv den første kommentar og start debatten her

Se flere musik-anmeldelser her >>
Søg i artikelarkiv:
Overskrifter fra dagens avis

Set i biografen / Trailers
Stemningsbilleder


Tilbudsaviser og kataloger på nettet
Læs de husstandsomdelte tilbudsaviser og kataloger på MinReklame.dk og find ugens gode tilbud samt inspiration til hverdagen.

Find f.eks. tilbud indenfor:
Bolig og indretning
Byggemarkeder
Dagligvarer
Elektronik og hvidevarer
Grænsebutikker
Rejser
Tøj, fritid og personlig pleje

Helsingør Dagblad, Klostermosevej 101, 3000 Helsingør, Telefon: 49 22 21 10, Fax: 49 26 65 05
Tilbage til top