Forside Fredag 24.Maj 2013
Arkiv
Mest læste nyheder
Læs avisen her!
Læs dagens avis
Det glade hjørne
Hej Per og Lone. Stort tillykke med jeres guldbryllup i onsdags og tak for en hyggelig aften<3 Hej Dennis. Hjertelig tillykke med de 25 år i dag, håber du får en dejlig dag/aften. Vi ses i morgen. De kærligste hilsner fra mor og far. Tillykke med din 18 ås fødselsdag i morgen, Frederik, hvor vi kommer for at fejre dig. Kærlig hilsen farmor og farfar.
Læs ogsa:
Lokalavisen Nordsjælland

Du er her: DVD

Ikke den største

Susan Sarandon og Pierce Brosnan i »The Greatest«. (NORDISK FILM).

Skrevet den 8. februar 2011 kl. 16:28
DVD: Pierce Brosnan og Susan Sarandon er jo to gennemgode skuespillere, som jeg personligt sjældent bliver træt af at se på... selv om jeg var storglad, da Daniel Craig overtog Brosnans plads som James Bond. I filmen »The Greatest« måtte jeg dog erkende, at selv ikke Pierce og Susan kan holde liv i en meget flad film.
Plottet handler om, at de to er et ægtepar, som har mistet deres 18-årige søn. Men nu kommer en ung kvinde - Carey Mulligan - vadede ind ad døren og fortæller, at hun er gravid, og den døde søn er faderen. Det får konsekvenser på godt og ondt i en film, der skal levere store følelser, men aldrig helt når de nødvendige højder.
Sarandon gør ellers sit ypperste som sørgende mor, men rollen er simpelthen for tåbelig. Brosnan er god i sin bedre rolle, mens Mulligan, kendt fra Lone Scherfigs »The Education«, som sædvanligt imponerer. Aaron Johnson som den døde søn er dog slet ikke skarp.

Den debuterende instruktør Shana Feste, der selv har skrevet manuskriptet, må tage skylden på sig for en luftfattig film. Og den er i hvert fald ikke »The Greatest«. jmn
The Greatest
HHIIII




blog comments powered by Disqus
HelsingørTube - Dine videoer
Dagens samtaleemne
Billedgallerier
FCK holdt guldfest i Espergærde

FCK holdt guldfest i Espergærde

22. Maj 2013 kl. 13:42
Pinsefester

Pinsefester

21. Maj 2013 kl. 13:31

Dine Nyheder