Forside Torsdag 17.Maj 2012
Arkiv
Mest læste nyheder
Læs avisen her!
Læs dagens avis
Det glade hjørne
Kære Julie. Vi ønsker dig tillykke med dagen i morgen, og vi glæder os til at komme og fejre dig. Kærlig hilsen, Kamilla, Kristoffer, Kim og Anita. Kære Line. Vi ønsker dig tillykke med dagen i morgen, og vi glæder os til at komme og fejre dig. Kærlig hilsen, Kamilla, Kristoffer, Kim og Anita. Hvad så Knud! Pas på, hvad du siger. Det kunne jo hænde, at det skete! Kære Matthias. Rigtig hjertelig til lykke med konfirmationen Kr. himmelfartsdag. Håber du får en god fest og mange gode gaver. Knus fra mormor og Allan. Kære Phillip. Du ønskes et stort til lykke på din 10 års fødselsdag. Vi håber, du får en god dag. Kærlig hilsen, far, Jasmin, farfar og Bedste. Kære Knud. Du ønskes et stort til lykke med fødselsdagen i dag. Tak for mange gode timer sammen med dig. Håber på mange fremover. Kærlige hilsener fra »fruen i huset« og Rufus. Kære Matthias. Du ønskes hjertelig til lykke med konfirmationen den 17. maj. Kærlig hilsen fra farmor og farfar, faster og onkel, Freya og Clara.
Læs ogsa:
Lokalavisen Nordsjælland

Du er her: Boganmeldelse

En avis som minisamfund

Det kan godt være, personerne i bogen er ufuldkomne - men de er også underholdende. (Bogens forside)

Af Gunhild Korsgaard , den 15. januar 2012 kl. 17:17
En avisredaktion bestående af mange mærkværdige individer er fortællingen i den amerikanske bestseller »De ufuldkomne«. Et spøjst portræt af både journalister, ledere, ejere og læsere i en periode på 50 år, hvor avisen går fra en glansfuld ungdom til en døende alderdom.

ANMELDELSE: Man kan godt vælge at betragte en avisredaktion og dens allertætteste læsere som en slags minisamfund, og det er, hvad den amerikanske forfatter Tom Rachman har valgt i romanen »De ufuldkomne«, som nu er oversat til dansk.

Vi er på en amerikansk, international avis med hovedsæde i Rom i Italien. Og det er dertil, den nu aldrende korrespondent i Paris, Lloyd, ringer til, for at sælge en historie. Lloyd trænger frygteligt til at tjene penge, men han har faktisk ikke rigtig noget at sælge. Han er en gammel, udtjent journalist, der bare burde have lov at læne sig tilbage og slappe af resten af sit liv.

Han har allerede gjort det, han skulle.

Men sådan ser Lloyds virkelighed ikke ud, og han går langt ud på en meget tynd journalistisk is for at hente en historie hjem, der kan skaffe nogle penge. Samtidig rykker Lloyd voldsomt rundt i sit let besynderlige privatliv, og hans liv som udenrigskorrespondent med et spændende arbejde forsvinder fuldstændigt.

Nede på redaktionen i Rom er der mange andre skæbner, der virker lige så specielle som Lloyds. Lige fra den ambitiøse kvindelige leder til kulturredaktøren, der begyndte et helt andet sted, og redaktionssekretæren, der eddikesurt synes, at hun hele tiden bliver forbigået, er der historier, som fortælles selvstændigt, men alligevel hænger sammen,

Der er også historien om avisens stifter og ejer-familie, hvis første generation stort set forlader USA og familien til gengæld for Rom og avisen, mens sidste generation bruger Rom og positionen som avis-ejer til at forsvinde væk fra en verden af urimelige krav, som han ikke føler, han har en chance for at leve op til.

Endelig er der historien om den mest trofaste læser af dem alle. En ældre kvinde, som tilfældigvis begynder at læse avisen og bliver så optaget, at hun må læse hvert eneste ord i den, fra første venstre spalte på forsiden til sidste højre spalte på bagsiden. Det tager bare så lang tid, at hun kommer ubehjælpsomt bagud, mange år bagud faktisk, og lever i en verden af i går, rent nyhedsmæssigt. Og da hun ikke vil høre noget om verden af i dag, før hun når frem til den via sin læsning af avisens spalter, kan hun for eksempel ikke tale med sin søn om 11. september.

»De ufuldkomne« er en spøjs bog. Man får mange smil på læben, mens man stifter bekendtskab med den ene skæbne efter den anden, og man bliver både grebet af den måde, historierne glider fremad på og den gruppe mennesker, de handler om. På den anden side er de mange journalister, ledere, ejere og læsere næsten for specielle, for karrikerede og fremmede på en måde, der skaber lidt for stor afstand til læseren.

Men underholdende - dét er de ufuldkomne.



Fakta om bogen:
Tom Rachman: De ufuldkomne. Oversat fra engelsk af Erik Barfoed. Politikens Forlag. 322 sider.




blog comments powered by Disqus
Krig og fred

Krig og fred

12. Maj 2012 kl. 04:00
Henriette E. Møllers nye roman, Danskerheld handler om en generation, der får kr
Kald mig bare Kurt

Kald mig bare Kurt

12. Maj 2012 kl. 04:00
Nordnorges skæbne hviler på Kurt Kurers skuldre, og derfor må han afsted mod Osl
Helsingør Dagblad Lokal-TV
HelsingørTube - Dine videoer
Billedgallerier
De cykler for fred

De cykler for fred

15. Maj 2012 kl. 14:00
Espergærdes fodbolddrenge

Espergærdes fodbolddrenge

15. Maj 2012 kl. 13:54
Dine Nyheder

Tilbudsaviser og kataloger på nettet
Læs de husstandsomdelte tilbudsaviser og kataloger på MinReklame.dk og find ugens gode tilbud samt inspiration til hverdagen.

Find f.eks. tilbud indenfor:
Bolig og indretning
Byggemarkeder
Dagligvarer
Elektronik og hvidevarer
Grænsebutikker
Rejser
Tøj, fritid og personlig pleje