Redaktionen

Redaktionen på Helsingør Dagblad kan kontaktes mellem kl. 9.00 – 21.00 på telefonnummer 43 33 23 13 eller send et tip på:

redaktionen@hdnet.dk
Facebook
Twitter

Ansvarshavende chefredaktør for Helsingør Dagblad er Klaus Dalgas

Klaus Dalgas

Stilling: Chefredaktør

Ansvarsområder: Nyhedsredaktør, Debatredaktør, Ansv. chefredaktør

Email: k.dalgas@hdnet.dk

Tlf: 43 33 23 23

Lars Hauth

Stilling: Nyhedsredaktør

Ansvarsområder: Nyhedsredaktør

Email: l.hauth@hdnet.dk

Tlf: 43 33 23 18

Lone Dixgaard

Stilling: Redaktionssekretær

Ansvarsområder: TaUd og Tid&Sted-stof, Det glade hjørne, Blæksprutte i sekretariatet

Email: dix@hdnet.dk

Tlf: 43 33 23 12

Kirsten Moth

Stilling: Journalist

Ansvarsområder: Erhverv, Nye virksomheder, Turisme, Reportage, HH-samarbejde, Det blå Helsingør, Tillidsrepræsentant og medlem af HDs bestyrelse

Email: k.moth@hdnet.dk

Tlf: 43 33 23 21

Andreas Mayerhofer

Stilling: Sportsredaktør

Ansvarsområder: Sport, Reportage, Interview, Arbejdsmiljørepræsentant

Email: a.mayerhofer@hdnet.dk

Tlf: 43 33 23 11

Josephine Vedel

Stilling: Digital redaktør, journalist

Ansvarsområder: Sociale Medier, Web

Email: j.vedel@hdnet.dk

Tlf: 50 53 01 93

Jesper Munch Nielsen

Stilling: Politisk redaktør

Ansvarsområder: Reportage, Kultur, Film, Det internationale Helsingør, Helsingør i national sammenhæng

Email: j.munch@hdnet.dk

Tlf: 43 33 23 14

Niels Berg

Stilling: Journalist

Ansvarsområder: Politi, Retsstof, Kriminalreportage, Berg’s Bureau, Dag 1, Trafik og veje

Email: n.berg@hdnet.dk

Tlf: 41 13 63 70

Tine Zedeler

Stilling: Journalist

Ansvarsområder: Børne-, ungdoms- og familieliv

Email: t.zedeler@hdnet.dk

Tlf: 43 33 23 22

Pernille Hermann

Stilling: Borgerredaktør

Ansvarsområder: Borgerredaktør - Navnestof - Dit Dagblad

Email: p.hermann@hdnet.dk

Tlf: 43 33 23 28

Asger Lind Krebs

Stilling: Journalistisk redaktør

Ansvarsområder: Souschef, Graver-gruppe, Baggrund, Teknisk udvalg

Email: a.krebs@hdnet.dk

Tlf: 20 75 14 06

Carsten Pedersen

Stilling: Sportsjournalist

Ansvarsområder: Skriver lokale sportsnyheder

Email: kaffecarsten@gmail.com

Tlf: 49 22 21 10

Claus Kjærsgaard

Stilling: Journalist

Ansvarsområder: Kultur, Hornbæk-Hellebæk-Ålsgårde-Tikøb-Gurre

Email: c.kjaersgaard@hdnet.dk

Tlf: 20 75 14 46

Thomas Bahr

Stilling: Journalist

Ansvarsområder: Espergærde - Snekkersten - Kvistgård

Email: t.bahr@hdnet.dk

Tlf: 43 33 23 16

Lars Johannessen

Stilling: Pressefotograf

Ansvarsområder: Fotograf

Email: fotolars@hdnet.dk

Tlf: 20 75 14 15

DAGENS SAMTALE

Er plejehjemsteknologi »en vitaminfattig erstatning« for menneskeligt nærvær og omsorg?

helsingordagblad (1)