Forside Torsdag 27.November 2014
Arkiv
Mest læste nyheder
Læs avisen her!
Læs dagens avis

Læs ogsa:
Lokalavisen Nordsjælland

Du er her: Mød redaktionen

Redaktionen på Helsingør Dagblad kan kontaktes mellem kl. 9:00 - 16:00
på telefonnummer 43 33 23 13 eller send et tip på redaktionen@hdnet.dk
Andreas Mayerhofer
Journalist
Andreas Mayerhofer

Mail: a.mayerhofer@hdnet.dk
Telefon: 43 33 23 11

Sport, Din Sport, reportage, interview, arbejdsmiljørepræsentant.


Asger Lind Krebs
Journalist
Asger Lind Krebs

Mail: a.krebs@hdnet.dk
Telefon: 43 33 23 27

Journalistisk redaktør, souschef, graver-gruppe, reportage, baggrund, teknisk udvalg.


Ayan Mouhoumed

Ayan Mouhoumed

Mail: a.mouhoumed@hdnet.dk
Telefon: 43 33 23 16

Journalistpraktikant


Gunhild Korsgaard
Journalist
Gunhild Korsgaard

Mail: g.korsgaard@hdnet.dk
Telefon: 43 33 23 10 / 50 60 14 72

For over 16 år siden fik den gamle redaktør på Helsingør Dagblad en påtale for ikke at have en eneste kvinde blandt journalisterne. Det gjorde han heldigvis noget ved og ansatte Gunhild Korsgaard. Hun tager sig i dag af socialstoffet, kulturen, bøgerne, "Det frivillige Helsingør", arbejdsmarkedet og kontanthjælpen og en reportage sniger sig også med i ny og næ.


Jesper Munch Nielsen
Politisk redaktør
Jesper Munch Nielsen

Mail: j.munch@hdnet.dk
Telefon: 43 33 23 14

Politisk redaktør, Helsingør i national sammenhæng, det internationale Helsingør, film, kultur, reportage.


Josephine Vedel
Journalist
Josephine Vedel

Mail: j.vedel@hdnet.dk
Telefon: 50 53 01 93

Webredaktør, journalist


Kenn Andersen
Journalist, navneredaktør
Kenn Andersen

Mail: k.andersen@hdnet.dk
Telefon: 43 33 23 20

"Jeg er helsingoraner af hjertet," lyder det højtideligt fra Kenn Andersen, og selv om det er sagt med et glimt i øjet, så har vi stor gavn af Kenn Andersens store passion for Helsingør her på redaktionen. Han skriver om "Det historiske Helsingør", om stort og småt fra indre by, og så er han derudover navneredaktør og sportsskribent.


Kirsten Moth
Journalist
Kirsten Moth

Mail: k.moth@hdnet.dk
Telefon: 43 33 23 21

Kirsten Moth er altid klar til udrykning. Hun har været ansat på Helsingør Dagblad i over 16 år, og til daglig skriver hun såmænd bare om erhvervslivet, turismen, HH-samarbejdet, "Det blå Helsingør". Og ja, så sniger hun gerne en reportage eller et portræt med ind. Kirsten er også lige tillidsrepræsentant og medlem af dagbladets bestyrelse.


Klaus Dalgas
Chefredaktør
Klaus Dalgas

Mail: k.dalgas@hdnet.dk
Telefon: 43 33 23 23

Ansv. chefredaktør, debatredaktør, nyhedsredaktør.


Lars Hauth
Nyhedsredaktør
Lars Hauth

Mail: l.hauth@hdnet.dk
Telefon: 43 33 23 18

Lars Hauth er nyhedsredaktør. Det vil sige, at han er manden, der ofte sætter det sidste punktum i avisen og sender den af sted til tryk, inden den dumper ned i jeres postkasser. Han er derudover pensioneret landholdsspiller i bordtennis. Fra 1982 til 1995 spillede Lars 202 kampe i rødt og hvidt. Og heldigvis holder Lars stadig formen og svinger battet i en god kamp


Lars Johannessen
Pressefotograf
Lars Johannessen

Mail: fotolars@hdnet.dk
Telefon: 20 75 14 15

Lars Johannessen er formentlig en af de mest kendte personer i Helsingør, hvor han både bor og arbejder.


Lone Lykke Dixgaard
Redaktionssekretær
Lone Lykke Dixgaard

Mail: dix@hdnet.dk
Telefon: 43 33 23 12

Lone er redaktionens blæksprutte og ordbog. Hun har været fast inventar på Helsingør Dagblad i over 36 år og sidder blandt andet med "Det glade hjørne". Du kan sende en mail til Lone på dgh@hdnet.dk, hvis du vil markere en fødselsdag eller lignende. Derudover sidder Lone også med "TaUd" og "Tid&Sted"-stof, og der skal du bruge mailen taud@hdnet.dk


Niels Berg
Journalist
Niels Berg

Mail: n.berg@hdnet.dk
Telefon: 20 75 14 17

Niels Berg kan trylle med ord. Og det har været hans levevej det meste af hans liv, først som stationsleder i 1980erne på byens lokale radio, Radio 89,1, og siden som Helsingør Dagblads faste krimireporter. Men også han har selvfølgelig en række andre stofområder, nemlig Espergærde-Snekkersten lokalstof, Dag 1-historierne, trafik og veje.


Pernille Hermann
Borgerredaktør
Pernille Hermann

Mail: p.hermann@hdnet.dk
Telefon: 43 33 23 28

Borgerredaktør, Dit Dagblad, navnestof.


Tine Zedeler
Journalist
Tine Zedeler

Mail: t.zedeler@hdnet.dk
Telefon: 30 98 40 01

Skole- og daginstitutionsområdet, Hornbæk-Ålsgårde-Hellebæk lokalstof, reportage, interview.


Tom Danielsen
Journalist
Tom Danielsen

Mail: t.danielsen@hdnet.dk
Telefon:

Journalist Emeritus efter mange års nyhedstjeneste på Helsingør Dagblad. Tom skriver stadig til avisen og har beholdt sin faste "Side 3 Bagfra" i lørdagsavisen. Han kan også stadig opleves på lederpladsen. Tom bor i Helsingør.


Samtalen på Facebook
Billedgallerier
Spejdere ryddede stranden

Spejdere ryddede stranden

15. Maj 2014 kl. 12:00
Café Hack besøgte Kurbadet

Café Hack besøgte Kurbadet

12. Maj 2014 kl. 10:58

Dine Nyheder