Af Helsingør Dagblad

Klumme: Op, op, op…!

Ivar Jensen, K-nr. 1720262, Ordrenr. 1725507, 30.000 visninger side

Michael Falkesgaard Lagoni, 46 år, bor i Espergærde. I 2015 åbnede han Lagoni Kaffebar i Svingelport 3. I 2017 udvidede han med en mere af slagsen i Lyngby. Michael er nyvalgt byrådsmedlem.

Hvorfor er vi så bange for nye idéer og liv i gaderne? Og hvorfor taler vi hinanden ned, når det kunne være så meget bedre, hvis vi talte hinanden op?

Jeg sidder på min cafe denne fantastiske solrige morgen og nyder en kop kaffe. Tankerne kommer og går, og tiden går med at tænke på, hvordan fremtiden mon kommer til at se ud for vores elskede købstad, Helsingør?

Jeg kommer hurtigt frem til at håb, liv, og den gode positive retorik må være noget af det, vi i fællesskab skal ”oppe” os med, hvis vi skal få by-livet til at blomstre og spire igen.

Jeg taler med mange forskellige mennesker hver dag, men desværre er vi ofte negative i vores retorik; negative overfor hinanden, negative overfor andre butikker, negative overfor kommunen, negative overfor vores mange arrangementer i byen, negative overfor vores åbningstider, negative overfor vores manglende parkerings pladser i byen, negative overfor byens manglende udsmykning med blomster og bænke, negative overfor bureaukratiet, negative overfor støj og affald på gader og stræder, negative overfor vejret – specielt når det regner – og når solen skinner FOR meget…

Kender du nogen, der altid taler tingene ned? Eller har du det med at stemme i, når tingene bliver talt ned? Så kunne denne lille leg måske være god at prøve bare én enkelt gang om ugen bryd vanen og find fem ting om vores by, som du vil/kan vende til en sproglig optur i stedet for nedtur.

For det er da tankevækkende ikk´?

…at mange af de events, der skabes i byen, er drevet af frivillige, der hver dag burde blive mødt med et skulderklap fremfor med en lyseslukker! For prøv at forestille dig vores by, hvis vi i stedet for at tale ting ned, taler ting op; når vi taler om aktiviteter, initiativer, beslutninger osv.

Lad os for sjov skyld prøve at tale den sidste måned op. Af oppe ting og initiativer kan jeg komme i tanke om:

 • Søfartsmuseet åbner ny udstilling ”porten til verden”

 • Kronborg Slot besøges af tonsvis af turister – markant fremgang

 • Fantastiske koncerter på kulturværftet – Kim Larsen, C.V. Jørgensen, Sort Sol

 • Vandlaboratorium på Nordhavnen indvies

 • Historiske træskibsdage – en kæmpe succes

 • Espergærde ungdomsskole musical – (eller burde jeg sige: Endnu en)

 • Afrikansk modeshow

 • KMD Ironman

 • DBU arrangement på Axeltorv med VM på storskærm

 • Kunst på molen i Hornbæk

 • Hamletscenen forbereder årets Shakespeare festival

 • Sommariva Kræmmermarked

 • Nordeuropas største internationale & transnationale gadeteaterfestival ”Passage” er under forberedelse.

 • Loppemarked på Simon Spies Plads

Min oppe-sang til alle er derfor. Lad os nu skabe byen, der tager godt imod alle. Byen der taler hinanden op. Byen der tager godt imod vores turister og medmennesker. Byen, der bare er optur at bo i. For vi har så meget at byde på – her i Kongernes Nordsjælland.

Vi oppes ved!

Artiklen sidst ændret: 23. juli 2018 11:12

Den gode tone

 • Respekter fællesskabet
 • Overskrid ikke grænsen
 • Vær med og hav det sjovt
Ivar Jensen, K-nr. 1720262, Ordrenr. 1725507, 30.000 visninger top

Job i Nordsjælland

Lynhjem Kunde nr. 34254 Ordre nr. 1725515 Antal visninger: 30.000 side/logo
Rusmiddel 1727211, 25.000 vis 29/5 18-29/5 19 side artikel logo
Cafe Hammermøllen Logo, side og artikkelbanner
Louise Klinikken, Ordre 1725086, kunde 397931, 25.000 visninger logo/side
Nybolig april 19/20 10-15.000 win 1753046

Helsingør Dagblad Copyright © 2018

hovedmenu