Af Victor Kuhlman

Kvickly Stjernegade udstiller kunst

Silverline 24/7-24/7 19. 20.000 win win 1731324 side artikel

Kunstforeningen Helsingør og omegn og Kvickly Stjernegade har indgået et samarbejde med lokal kunst som omdrejningspunktet.

HELSINGØR: Det er de færreste, der forbinder kunst med at handle, og det vil de nu ændre på i Kvickly Stjernegade.

Her har man indgået et samarbejde med Kunstforeningen for Helsingør og omegn, hvor foreningens medlemmer kan få udstillet deres værker i Kvicklys lokaler, fortæller Jørgen K. Andersen, der er formand for Kvickly Stjernegades butiksbestyrelse.

- Vi ser i Butiksbestyrelsen meget frem til dette samarbejde, som har titlen "sammen om lokal kunst", udtaler formanden Jørgen K. Andersen.

Vi vil gerne i kontakt med foreningslivet i Helsingør og vi så her en unik mulighed, ved at starte med Kunstforeningen. Vi glæder os således over, at vi på denne måde, kan give et bidrag til kunstforeningen, der gennem 70 år har formået at blive en meget vigtig del af kulturen i Helsingør, fortæller Jørgen K. Andersen.

En lille fernisering

Kvickly Stjernegade har været en del af Helsingørs kultur-og bybillede i mere end 50 år, men har ikke før udstillet kunst. Udstillingsområdet bliver de bare hvide vægge omkring rulletrappen, hvor de forskellige kunstneres billeder kan nydes både på vej op og på vej ned. For kunstforeningen det en unik mulighed for at blive udstillet lokalt i byen.

- Det glæder os meget at vi i her i året hvor foreningen fylder 70 år, har fået denne henvendelse. Samarbejdet giver mulighed for, at foreningens medlemmer kan få vist deres arbejder på et sted, hvor der kommer rigtig mange mennesker dagligt.

- Vi ser med stor spænding frem til dette samarbejde, fortæller Mogens Aasvang, der er formanden for kunstforeningen.

Første kunstner valgt

Tanken i samarbejdet er, at Kunstforeningen udvælger kunstmalere, der er medlemmer af foreningen og bosiddende i Helsingør. Herefter aftaler den udvalgte kunstner de nærmere betingelser for udstilling med Kvickly Helsingør.

Den første kunstner er Charlotte Hestbæk, der har malet siden 2000. Hendes malerier afspejler virkeligheden, og hun er meget inspireret af naturen, rejser og ting fra lokalområdet.

- Vi holder jo en lille fernisering torsdag den 13. september klokken 14 for at markere, at vores kunstprojekt er startet. Her kan man få en lille en til halsen og snakke med Charlotte Hestbæk. I fremtiden regner jeg med, at vi skal lave meget mere med de lokale foreninger, og det er kun fantasien, som sætter grænser, fortæller Jørgen K. Andersen.

dagens e-avis

køb adgang til vores e-avis

  • Søg i vores arkiv
  • Nem og hurtig adgang
  • Læs os på farten
  • Tag os med på ferie

e-avis adgang

KUN kr. 20,00

Artiklen sidst ændret: 12. september 2018 14:21

Den gode tone

  • Respekter fællesskabet
  • Overskrid ikke grænsen
  • Vær med og hav det sjovt

Job i Nordsjælland

Jumbo Personal Computer, order nr. 1725098. Kunde nr. 177805. 80000 visninger. side/logo
AH modegarn 39169 1723845 logo 40.000 win win 1. maj 18-1. maj 19
Låsesmeden, 279278,1724845, 25.000 visninger Logo
Jumbo Personal Computer, order nr. 1725099. Kunde nr. 177805. 80000 visninger. Side/logo
Euronics  win win top  30.000 16/4- 18-april 19 1723144

Helsingør Dagblad Copyright © 2018

hovedmenu