Af Jacob Henriques

Klumme: Jeg glæder mig over jule-succesen på Kronborg

Murer Mads Jessen Jensen april 19/20 20-25.000 win 1752360

Tillykke med succesen. Endnu et år med Jul på Kronborg er gennemført både med plusser og minusser. Det er, som altid ærgerligt, hvis gæsternes forventninger til Jul på Kronborg ikke stemmer overens med det, som Jul på Kronborg tilbyder.

Som deltager inden for murerne var oplevelsen, at de ca. 25-28.000 gæster, der i løbet af to weekender gæstede Kronborg, ikke alle var fra Helsingør. De kom udefra. Interessant at tænke på at næsten halvdelen af Helsingør Kommunes befolkning har været forbi vores by og vores slot. Ikke mærkeligt at der var trængsel, og så kan det jo ikke undgås, at nogle oplever, at køen var lang, og at det tog lang tid at komme gennem alle lokalerne. Sådan er det jo også at komme igennem sikkerhedskontrollen i lufthavnen, når der er pres på.

Nogle synes ikke, at der var pyntet nok op til jul inde i gården. Ja, det er rigtigt, at der ikke var hængt julepynt på væggene, men her kunne man med spots oplyse væggene med julemotiver. Julen er jo lysenes fest. Men hold da op, hvor var det alligevel hyggeligt at være i den mørke slotsgård.

Ja, det er sådan, jeg synes, vi skal opfatte slottet på pynten i vores by: Som et kæmpe aktiv, hvor vi som by har mulighed for en sammenhæng mellem bymidte, Kulturværft og Kronborg. Hvor kan Kulturværftet bidrage? Hvordan kan bymidten lokke folk ind til middelalderbyen, når de enten er på vej til eller fra slottet. For eksempel en 1. og 2. advent i december som dem, vi lige har passeret. Det er lidt synd, at denne avis kun fokuserer på de negative gæsters ytringer og ikke alle de positive tilkendegivelser, som jeg selv oplevede at de fleste i Frederik den 2.’s vinkælder, hvor jeg var, kom med.

Man kunne jo se på problematikken med parkering, som er et tilbagevendende problem i Helsingør ved store begivenheder. En ide kunne jo være, at man guidede de gæster, der kommer til Helsingør langvejs fra, hen der, hvor det var nemmest at komme videre. Man kunne måske lave en aftale med parkeringshuset i bycentret og på den måde få folk til at gå gennem byen. Eller man kunne indsætte shuttle-busser mellem p-områderne og slottet.

Jul på Kronborg tilbød jo alt, hvad hjertet kunne begære. Lige fra hjemmelavede spegepølser, lækkert uld, smykker med mere. Måske nogle af byens butikker skulle disrupte (hov der var et af de nye ord, som jeg skældte ud i min sidste klumme, det hedder vel gentænke), deres egen indstilling og deltage i næste års Jul på Kronborg. Det var i hvert fald min filosofi for at deltage i år, og ja, jeg er klar til næste års udgave.

I stedet for at skælde ud, skulle man hellere komme med forslag til løsninger, så teamet bag Jul på Kronborg, kunne løfte arrangementet til endnu højere niveau.

Med disse ord er min sidste klumme i 2018 ved at nå sin ende, inden julen for alvor slår sig løs. Og tænk lige på, næste gang du står i kø i Kvickly eller Føtex, at alle gør deres bedste for, at du skal få en god oplevelse.

God jul til Kronborg, god jul til Helsingør og god jul til dig

Artiklen sidst ændret: 11. december 2018 13:12

Den gode tone

  • Respekter fællesskabet
  • Overskrid ikke grænsen
  • Vær med og hav det sjovt
AH modegarn  maj 19/20, 25-30000 win 1753379, skift maj, juni

Job i Nordsjælland

Autoflex Autopartner 383167, 1754257 15-20.000 win, maj 19/20
Divino 372881 1756411 15-20.000 win juni 19/20
Øresundsakvariet april 19/20 10-15.000 win  1752510
Murer Mads Jessen Jensen april 19/20 20-25.000 win 1752360
Trykkeriloftet/Kasper Adrian 500319, 1753689, 15-20.000 win maj 19/20

Helsingør Dagblad Copyright © 2018

hovedmenu