FC Helsingør A/S er en realitet, og amerikanske investorer er klar til at putte penge i 1. divisionsklubben. (Foto: Claus Birch)

Af Andreas Mayerhofer

Amerikanske investorer går ind i FC Helsingør

Euronics log  win win 30.000 16/4 18 – april 19 1723144

FODBOLD: En gruppe amerikanske investorer har ifølge Helsingør Dagblads oplysninger givet tilsagn om, at de er parate til at lægge et millionbeløb i FC Helsingør for at købe aktiemajoriteten i 1. divisionsklubben.
Foreningen bag FC Helsingør udskiller nu førsteholdet, der pt. ligger i 1. division, samt U17- og U19-holdet i et aktieselskab, hvorefter det bliver muligt at erhverve sig en del af klubben. Det har amerikanske Jordan Gardner og hans investorgruppe angiveligt valgt at gøre.

FC Helsingør ønsker endnu ikke at sætte navn på hovedinvestoren.
– Det er rigtigt, at der er udenlandske investorer, som har vist interesse for at købe op til 51 procent af aktierne i FC Helsingør A/S, og det har vi i klubbens bestyrelse sagt ja til. Hvem der er tale om, ønsker vi ikke at komme ud med her og nu, for der er fortsat ikke nogen underskrifter på papir, men det er en gruppe, som vi har haft en god dialog med gennem længere tid, og som i vores optik kan være med til at bidrage til videreudviklingen af vores klub, siger FC Helsingørs bestyrelsesformand, Finn Moseholm.
– Det har været meget vigtigt for os, at det FC Helsingør, som vi kender i dag med lokal forankring med stor tilknytning til byen Helsingør, bliver videreført på et værdisæt, hvor der føres en sund økonomisk drift og med stor vægt på talentudvikling, siger Finn Moseholm.

Klubben har ikke lagt skjul på, at der var brug for en økonomisk saltvandsindsprøjtning, hvis FC Helsingør skal fortsætte med et setup, som det der er i dag, hvor mange spillere er fuldtidsprofessionelle, ligesom mange personer fra staben på både senior- og ungdomssiden er det.
Formand lægger selv penge

Finn Moseholm forventer, at der samlet vil blive tilført klubben et tocifret millionbeløb – nærmere vil han ikke sige omkring beløbet – og foreningen bag FCH vil eje mellem 30 og 50 procent af aktierne, mens private investorer skal tegne sig for resten.

Hvad kommer en aktie til at koste?
– Det kan vi ikke sige endnu, men man kan give tilsagn om, hvor meget, man ønsker at investere for, og så vil vi vende tilbage senere med de nærmere omstændigheder.
Investerer du selv i klubben?
– Ja, jeg køber ind for 50.000 kroner.
Ifølge Helsingør Dagblads oplysninger vil hovedparten af FCH’s nuværende bestyrelse samt direktør Janus Kyhl købe aktier i større eller mindre grad. Flere af klubbens sponsorer sidder i bestyrelsen i dag.
Hvad kommer der til at ske nu?
– Nu lader vi advokaterne gøre deres arbejde, og så er jeg sikker på, at vi er meget klogere inden for de kommende uger. Sideløbende med det arbejde igangsætter vi en emission, hvor lokale får mulighed for at købe aktier i FC Helsingør A/S, forklarer Finn Moseholm.

Artiklen sidst ændret: 10. januar 2019 10:28

Den gode tone

  • Respekter fællesskabet
  • Overskrid ikke grænsen
  • Vær med og hav det sjovt
Jobo vaskeklub  top april, juni, aug, okt, dec, feb 40.000 win win 1723108.  pause 8-24/3 polering i stedet

Job i Nordsjælland

Esp Dyreklinik 1723659+1734831 25.000 vis. 29/5 18-29/5 19
Betina Grønbæk 1730237 280920 40.000 win 5/7-18-5/4-19
HF Byg 353825 1723481  logo 40.000 win win 1. maj 18-1.maj 19
Madam Sprunck/Strejf 220955, 1725351, 25.000 visninger logo/side

Helsingør Dagblad Copyright © 2018

hovedmenu